Maciej Józef Brodowicz
(24 lutego 1790 Grzymałów, Podole – 22 stycznia 1885 Kraków)
lekarz, naukowiec
rodzina
syn Andrzeja i Barbary z Kadłubowskich
Maciej Józef Brodowicz Twórca: Regulski, Aleksander Tadeusz (1839-1884) - drzeworytnik;
Tegazzo, Franciszek (1829-1879) - autor pierwowzoru (wg) zbiory Muzeum Narodowe w Krakowie
poślubił: Wilhelmina z domu Schweikart (później Skibińska), córka malarza, miniaturzysty
biogram
W Zbarażu ukończył trzy klasy niemieckie i cztery łacińskie, piątą ostatnią tak zwaną poetykę ukończył w Brzeżanach, dokąd gimnazjum przeniesiono. Po studiach medycznych w Wiedniu, pod kierunkiem Filipa Karola Hartmana, profesora patologii i terapii ogólnej, Jana Walentego Hildebranda (poprzednio profesor we Lwowie, a potem w Krakowie), wtedy dyrektor kliniki i profesor patologii i terapii szczególnej, Jana Nepomucena Raimana, profesora chirurgii, zakończonych stopniem doktorskim, pracował w Szpitalu Powszechnym w Wiedniu.
Po uzyskaniu dyplomu okulisty przeniósł się do Krakowa, został profesorem UJ i objął Katedrę Terapii na Wydziale Lekarskim oraz kierował kliniką w Szpitalu św. Łazarza. Zreorganizował wydział lekarski i klinikę uniwersytecką, stworzył materialne podstawy ich funkcjonowania. Przejął ofiarowany przez rozwiązane właśnie Krakowskie Towarzystwo Wolnomularzy, budynek przy ulicy Kopernika 7 (obecnie Instytut Biochemii Lekarskiej) i po jego przebudowie wprowadził tam Kliniki Lekarską, Chirurgiczną i Położniczą. Kilka lat później Klinikę Położniczą przeniósł do zakupionego przez siebie sąsiedniego dworku na Wesołej. Był wybitną indywidualnością, utworzył podstawy krakowskiej szkoły internistycznej, urządził wzorowo Klinikę.
Był dwukrotnie wybierany rektorem, został komisarzem Zakładu Naukowego Wolnego Miasta Krakowa i brał udział w jego rządzie. Jego też w dużym stopniu zasługą było uratowanie Akademii Krakowskiej zagrożonej likwidacją przez władze austriackie, czym naraził się - jako rzekomy austrofil - na niechęć studentów i innych środowisk krakowskich.
Ze swojego mieszkania przy ulicy Strzeleckiej 7 odbywał spacery nad Białuchą, tam gdzie siadał pod ulubionym przez niego drzewem powstały zabawne wiersze, które wydał bezimiennie w zbiorku Kwiaty polne.
Pod koniec życia uchodził za dziwaka, jako anegdotę podawano, że przez ostatnich 16 lat swojego życia przechowywał w mieszkaniu przeznaczoną dla siebie trumnę z nie heblowanych desek sosnowych, do której miano go złożyć w koszuli uszytej przed laty przez matkę i w starym mundurze urzędnika Wolnego Miasta Krakowa. W trumnie miały być umieszczone listy matki i przyjaciela z lat młodości oraz wypchany ulubiony kanarek przywieziony przez niego z Wiednia. W przeddzień śmierci przesłał kilku znajomym bileciki pożegnalne.
Swój bogaty księgozbiór i kolekcję rycin zapisał Bibliotece Jagiellońskiej. Jego olejny portret powieszono w dziekanacie Wydziału Lekarskiego UJ.
Pochowany na cmentarzu Rakowickim (kwatera 11).
Pamiętnikarz Fryderyk Hechel pisał o nim:
(…) mąż ten, jakkolwiek młody wówczas i nieznajomy jeszcze, nie tylko nie był miejsca tego niegodnym, ale owszem, już w parę lat dał się publiczności krakowskiej i młodzieży uczącej się jako dobry lekarz i nauczyciel poznać i stał się ówczesnemu składowi wydziału lekarskiego prawdziwą ozdobą i wzorem pracowitości i porządku, a stąd też celem nienawiści i prześladowań.
wybrane prace:
1871 - Przegląd ogólny swojego zawodu lekarskiego i nauczycielskiego
1871 – zbiór wierszy Kwiatki polne
1872 - Curriculum Vitae, skreślił dla swoich przyjaciół M.J. B.
1874 - Ważniejsze dokumenta odnoszące się do swojego udziału w sprawach i losach Zakładów Naukowych b. W. M. Krakowa i jego Okręgu zebrał i objaśnił jako przyczynek do historyi tychże … wysłużony Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego
kalendarium
1797 – rozpoczął naukę w Zbarażu
1805 – ukończył gimnazjum w Brzeżanach
1810-1817 – odbył studia medyczne w Wiedniu
1817 VIII 23 – otrzymał stopień doktora medycyny
1818 – asystent profesora Rajmana
1822 V 25 – uzyskał dyplom magistra okulistyki
1823 – osiadł w Krakowie
1823 IV 15 – członek czynny Towarzystwa Naukowego Krakowskiego
1823 – został profesorem UJ
1823 III 3 – wobec Wydziału i studentów wygłosił w języku łacińskim program swoich przyszłych wykładów
1823–1850 – kierownik Katedry Kliniki Lekarskiej UJ
1827 – do budynku przy ulicy Kopernika 7 przeprowadził ze Szpitala św. Łazarza Kliniki Lekarską, Chirurgiczną i Położniczą
1833–1837 – dziekan Wydziału Lekarskiego UJ
1839–1841 i 1847–1848 – pełnił funkcję rektora UJ
1841–1846 – komisarz Zakładów Naukowych Wolnego Miasta Krakowa
1847 VIII 1 – otrzymał tytuł doktora filozofii UJ
1850 – usunął się z życia zawodowego i publicznego
1867 VIII 23 – uroczyście obchodzono jubileusz jego 50-letniego doktorstwa
1867 – otrzymał doktorat honoris UJ
1935 – jego imieniem nazwano drogę jego dawnych spacerów, dziś ulicę w II dzielnicy Grzegórzki, na osiedlu Oficerskim.
1971 - ukazała się monografia "Józef Maciej Brodowicz: z dziejów organizacji nauki i nauczania w Wolnym Mieście Krakowie" Kamilli Mrozowskiej
1985 – przy ulicy Strzeleckiej 7 upamiętniono go tablicą pamiątkową
źródła:
Słownik biograficzny historii Polski, Ossolineum, Wrocław 2005
Kronika Krakowa, Warszawa 1996
Teresa Stanisławska-Adamczewska, Jan Adamczewski, Kraków, ulica imienia …, Kraków 2000
Kronika Krakowa, Warszawa 1996
Leon Wachholz, Brodowicz Maciej Józef, [w:] Polski słownik biograficzny, t.2, Kraków 1936, reprint Kraków 1989
Józef Oettinger, Maciej Józef Brodowicz, Kraków 1885